سریال های سپید پوش

سريال هاي تلويزيوني آمريکايي که در محافل بيمارستان مي گذرد هميشه از بيماران عليه مقامات عالي رتبه پزشکي دفاع کرده اند. اين سريال ها در اواخر سال هاي 1940 به روي صفحات تلويزيون آمریکا ظاهر شدند. گفتن چنين چيزي با قاطعيت سخت است.


ليکن واقعيت گواه آن است که سريالي مانند « اورژانس » یا ای آر (1) " لینک " تاثير بسيار قوي  روي بينندگان آمریکایی گذاشته است. و به خاطر تشريح دقيق کار کساني که در بخش اورژانس کار مي کنند و حتی باعث گشته تخصص طب اورژانس به رشته ای محبوب بدل گردد . ولی بعد اخلاقی این سریال ها بسیار قوی و منسجم است مانند آيا بايد بيماران لاعلاج را به قيمت زجر و درد آنان همچنان زنده نگاه داشت ويا بايد به مرگ بيماراني که اميدي به زنده ماندن ندارند کمک نمود؟ و گرفتن چنين تصميمي آيا موافقت دوطرفه بين بيمار و پزشک است و يا جبر تجربه ؟

اخيرا دو سريال تلويزيوني پزشکي بسيار جالب بر روي صفحات تلويزيون های آمریکا ظاهر شده اند که درخور توجه تعداد قابل ملاحظه اي از بينندگان تلويزيوني مي باشند.

يکي از آنها سريال « دکتر هاوس » (2) " link" است که برخلاف تمام تبليغات غزل سرايانه در مورد نظام پزشکي آمريکا، ماجراهاي يک پزشک انسان دوست را به نمايش مي گذارد که از طرفي سعي مي کند از دروغگويي پرهيز نمايد و از طرفي ديگر در مقابل اشتباهات اخلاقي يک نظام پزشکي اي که خود را قادر مطلق مي پندارد، قرار گرفته است.

سريال ديگر« آناتومی گری»(3)"Link " نام دارد که ماجراي يک گروه دانشجوي انترن رشته جراحي است و نشان مي دهد که چگونه يادگيري به يک گرداب پيچيده مي ماند که در آن احساسات و وظيفه هر کس با هم درهم آميخته است و اين که ماوراء تخصصي بودن جراحان و پزشکان مانع آن نمي شود که آنها گاهي عقل و منطق خود را از دست بدهند.

دیدن این مجموعه های جدی در کنار مجموعه کمدی دراماتیک اسکراب ها (4) "Link" با گوشه دیگر از زندگی پزشکان جوان و دغدغه های زندگی روزمره شان آشنا می کند.


1- E.R

2- House M.D

3- Grey's Anatomy

4- Scrubs

/ 2 نظر / 29 بازدید
گندم

آره منم دو تا از اين فيلمها House M.D و Grey's Anatomy رو دنبال ميکنم. در ضمن از آشنايی با شما خوشحالم اين اولين باريه که اينجا ميآم و نظر ميدم.

ميم

من هنوز هاوس ام دی رو نديدم ولی گريز خيلی جالب بود